» اجرای نمای ساختمان؛ کلاسیک یا مدرن؟

بارها شنیده‌ایم که افراد در گفتگوهای محاوره خود برای آدرس دادن و یا پیدا کردن یک مسیر از نشانه‌هایی مانند نمای یک ساختمان استفاده می‌کنند مثلا می‌گویند کنار ساختمان نمای آجری، یا روبروی ساختمان نمای سنگی یا سر کوچه‌ای با ساختمان نما شیشه‌ای.بارها شنیده‌ایم که افراد در گفتگوهای محاوره خود برای آدرس دادن و یا پیدا کردن یک مسیر از نشانه‌هایی مانند نمای یک ساختمان استفاده می‌کنند مثلا می‌گویند کنار ساختمان نمای آجری، یا روبروی ساختمان نمای سنگی یا سر کوچه‌ای با ساختمان نما شیشه‌ای.

نمای ساختمان اولین لایه‌ی ظاهری آن است که با آن شناخته می‌شود در نتیجه نوع نمای به کار رفته در ساختمان بسیار اهمیت دارد و به آن هویت می‌بخشد. نمای ساختمان‌ها در سبک‌های متفاوتی طراحی و اجرا می‌شوند که به طور کلی در دو دسته نمای مدرن و نمای کلاسیک قرار می‌گیرند.

در این مطلب با گروه طرح و ساخت آرتیمان لند همراه شدیم تا به معرفی نمای مدرن و کلاسیک و اجرای آنها در ساختمان‌ها بپردازیم. این مطلب از چیدانه را از دست ندهید.

در ادامه مطلب می‌خوانید:

نمای مدرن ساختمان
نمای کلاسیک ساختمان
نمای ساختمان‌ بر چه اساسی انتخاب می‌شود؟
انواع روش‌های اجرای نمای ساختمان کدامند؟
هزینه‌ی اجرای نمای ساختمان چگونه محاسبه می‌شود؟


نمای مدرن ساختمان
در نمای ساختمان به سبک مدرن، طرح‌هایی ساده و با جزئیات کم دیده می‌شود که امروزه طرفداران زیادی دارد. در اجرای این نوع نما از مصالح نوین و تکنولوژی‌های به روز در صنعت ساختمان استفاده می‌شود.

نماهای مدرن امروزه با مصالح مختلفی اجرا می‌شوند، ممکن است اجرای نما با استفاده از یک نوع مصالح باشد و یا برای طراحی نما از چند متریال با توجه به قوانین موجود استفاده کرد. برخی از انواع نماهای مدرن ساختمان عبارتند از: نمای شیشه‌ای، کامپوزیت، سرامیک، سیمان، آجری، ترموود، فلزی، اچ پی ال و...


نمای کلاسیک ساختمان
نمای کلاسیک ساختمان یکی از نماهای پرطرفدار برای اجرا در ساختمان‌های مسکونی است. این نوع نما به نام نمای رومی هم شناخته شده است، چرا که فرم‌های استفاده شده در آن ریشه در معماری رم باستان دارد. در اجرای نمای کلاسیک ساختمان از سنگ‌های مختلفی از جمله؛ تراورتن، گرانیت، مرمر و گاها از سیمان سفید استفاده می‌شود. از ویژگی‌های شاخص نمای کلاسیک ساختمان می‌توان به؛ تقارن و نظم، استفاده از ستون‌‌های کوتاه و عریض و یا دیوارهای ستون‌نما برای تزئین و به کار بردن قوس‌‌ در طراحی نما اشاره کرد.


نمای ساختمان‌ بر چه اساسی انتخاب می‌شود؟
عوامل متعددی در انتخاب نوع نمای ساختمان موثرند که در اینجا به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود:

میزان هزینه:
بحث مالی هر پروژه‌ای از مهم‌ترین قسمت‌های آن است و بر تصمیم‌گیری کارفرما تاثیر زیادی می‌گذارد در نتیجه این مورد در انتخاب نمای ساختمان هم بسیار موثر بوده و طراحی و اجرای نمای یک ساختمان به سطح مالی کارفرما بستگی دارد.

بافت منطقه:
منطقه‌ای که ساختمان در آن قرار دارد یکی از مواردی است که در انتخاب نوع نمای ساختمان باید به آن توجه شود. این موضوع هم در رابطه با مناطق مختلف یک شهر صدق می‌کند و هم در مورد شهرهای مختلف کشور؛ چرا که مناطق مختلف یک شهر از نظر بافت شهری متفاوت هستند و نمای ساختمان باید از الگوی همخوان با معماری منطقه انتخاب شود. همچنین انتخاب نمای ساختمان در شهرهای مختلف باتوجه به فراوانی مصالح و نوع اقلیم در آن شهرها صورت می‌گیرد.


کاربری و نوع ساختمان:
کاربری ساختمان در انتخاب مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان تاثیرگذار است. به طور کلی ساختمان‌های مسکونی دارای نمای کلاسیک و سنگی هستند ولی در ساختمان‌های اداری و تجاری و فرهنگی بیشتر از نماهای مدرن با جنس‌های مختلف استفاده می‌شود. همچنین در طراحی نمای ساختمان باید به تعداد طبقات ساختمان توجه شود تا اجرا و نگهداری آن امکان‌پذیر باشد.

 

https://www.chidaneh.com/blog/post/298812

تگ ها :   تاسیسات
آخرین مطالب این وبلاگ
Buy Organic Traffic
پاپ آپ استند پاپ آپ استند،رول آپ استند،میز کانتر
Buy Real Traffic
Buy Social media traffic